Przejdź do treści
Strona główna » Formy terapii

Formy terapii

W Środowiskowym Domu Samopomocy realizowane są zajęcia terapeutyczne w formie treningów. W zależności od potrzeb uczestników organizowane są następujące treningi:

·        Treningi funkcjonowania w życiu codziennym,

·        Treningi umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,

·        Treningi umiejętności spędzania wolnego czasu,

·        Treningi pedagogiczne,

·        Treningi farmakologiczne – udziału w leczeniu własnym

Wszystkie treningi w zależności od potrzeb i konkretnych ich rodzajów są prowadzone indywidualnie lub w małych grupach.

 

Terapię grupową i indywidualną prowadzimy realizując różne jej formy:

Terapia zajęciowa  – odbywa się w  pracowniach opisanych w zakładce „Nasze pracownie”.

Ergoterapia – to  praca na rzecz  ŚDS, sprzątanie, prace porządkowe wokół budynku itp. oraz wykonywanie drobnych usług dla MOPS czy Świetlicy Psychprofilaktycznej: bindowanie, pranie firan i obrusów itp.

Biblioterapia – to działalność Klub Przyjaciół Słowa Pisanego. Między innymi to wydawanie gazetki, praca w bibliotece i czytelni.

Arteterapia – wyjazdy do kina i do muzeów, teatru, na wystawy, do galerii. W każdy czwartek odbywają się seanse filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Promujemy indywidualną twórczość uczestników zajęć (poezja – organizowanie „wieczorków” poetyckich, publikacja wierszy). Uczymy obsługi sprzętu fotograficznego i fotografii.

Teatroterapia – w ramach zajęć działa Kółko Teatralne.

Muzykoterapia – na terenie Domu działa nieformalny zespół muzyczny złożony z uczestników zajęć w ŚDS, przygotowujący występy na spotkania okolicznościowe i wspomagający działalność Koła Teatralnego,

Grupa modlitewna – dzień skupienia – raz w tygodniu odbywają się modlitwy, które sprzyjają wyciszeniu i kontemplacji.

Klub Turystyki Pieszej – w ramach którego organizowane są wycieczki autokarowe, rowerowe i piesze, rajdy i wyjazdy rekreacyjne.

Sport – udział w zawodach sportowych – tenis stołowy, siatkówka, piłka nożna, coroczna spartakiada,  zawody pływackie, gra w bilarda.

Rysunek terapeutyczny odbywa się w formie terapii grupowej, ma za zadanie integrację grupy. Dzięki tym zajęciom uczestnicy mają możliwość podzielenia się własnymi przemyśleniami, odczuciami.

Spotkania integracyjne – organizowane są zabawy taneczne oraz imprezy okolicznościowe takie jak: imieniny, andrzejki, ostatki, bale karnawałowe i maskowe, ogniska, grille, wyjazdy do zaprzyjaźnionych Domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content