Przejdź do treści

06.07.2017 VI Świętojańskie Śpiewania ŚDS-ów.

„VI Świętojańskie Śpiewania  ŚDS-ów”  Województwa Podkarpackiego i przyjaciół”  odbyły się 06.07.2017r w parku przy Domu Kultury Śnieżka.

Organizatorami byli Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie,  Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

Na tegorocznych Świętojańskich Śpiewaniach gościliśmy uczestników ze ŚDS w Nowej Wsi, Lubaczowa, Przysiek, Tarnobrzegu, Baranowa Sandomierskiego, Tyczyna, Brzostka, Strzyżowa, Stalowej Woli II, Ropczyc, Kolbuszowej, Spiach, Cieszanowa, Dynowa, Brzozowa, Wysokiej Głogowskiej, Jelnej, Dom Seniora w Dębicy, a także ŚDS w Dębicy. Po raz pierwszy mogliśmy podziwiać program artystyczny przygotowany przez uczestników ŚDS w Połańcu, którzy występowali u nas jako goście specjalni spoza naszego województwa.

Spotkanie jest organizowane jako przegląd a nie konkurs więc nie ma wygranych i przegranych.

Ideą Śpiewań jest integracja osób z zaburzeniami psychicznymi z mieszkańcami miasta, ale również umożliwienie, tym osobom wyjścia z domu, spotkania się ze sobą, pokazania swoich talentów i spędzenia wolnego czasu poza murami domów.

Każdy ŚDS przygotował 2 piosenki o miłości. Wykonania były różne: z własnym podkładem muzycznym (np. gitary, bębenki), z linią melodyczną i takie ze słowami. Nasi uczestnicy przygotowali układ taneczny do piosenki „Czarne jagody i czerwone wino”.

Podczas tegorocznych spotkań wszystkie występy artystyczne podziwiała Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie pani Małgorzata Dankowska oraz Dyrektor MOK w Dębicy pan Jan Borek. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Dębicy pan Mariusz Szewczyk, Dyrektor MOPS pani Małgorzata Kędzior, Z-ca Dyrektora MOPS pani Marzena Socha, Dyrektor PCPR pan Piotr Niedbalec, Z-ca Dyrektora PCPR pani Halina Głowacka , Kierownik CIS pani Monika Skowron.

Chcieliśmy utrzymać konwencję pikniku, więc wszyscy mieli koce, oraz leżaki które udostępnił Dom Kultury Śnieżka.

Na powitanie wszyscy dostali śniadanie, później była przerwa na kawę i ciasto, oraz pizzę, którą jak co rok sponsorowała Pizzeria Pappas.

W czasie trwania Śpiewań przeprowadzono konkurs na wianki świętojańskie. Nagrodę od ŚDS w Dębicy za kompozycję z materiałów różnych otrzymał ŚDS w Nowej Wsi. Nagrodę od Burmistrza Miasta Dębicy za kompozycję  z materiałów żywych otrzymał Dom Seniora z Dębicy . Wyróżnienie specjalne od Dyrektora MOK otrzymał ŚDS w Przysiekach. Aby tradycji stało się zadość uczestnicy zabawy szukali w parku 6 „kwiatów paproci”. Podobnie jak w ubiegłych latach były to małe paczuszki ze słodyczami.

Na zakończenie każdy ŚDS dostał pamiątkowe podziękowania , były to kosze z wikliny papierowej wykonane w ramach terapii zajęciowej oraz zioła i kwiaty wyhodowane  również w naszym ŚDS.

 

 

Skip to content